Jak vybrat motorovou pilu

Jak vybrat motorovou pilu
Poradíme vám s výběrem toho nejoptimálnějšího modelu motorové řetězové pily.

Topíte dřevem? Máte větší či menší hospodářství? Živíte se kácením stromů nebo je dřevo vaším každodenním stavebním prvkem? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, jistě se neobejdete bez řetězové pily. V případě, že ji ještě nemáte nebo když už nejste s tou stávající spokojeni, poradíme vám s výběrem toho nejoptimálnějšího nového modelu.

 

Jak vlastně řetězová pila funguje?

Jak ze samotného názvu vyplývá, řetězové pily řežou pomocí řetězu. Přesněji pomocí pilového řetězu. Ten se skládá z hnacích článků, které se pohybují ve vodící drážce řetězové lišty, ze zubových článků, které řežou materiál, a ze spojovacích článků. Řetězem točí motor, jehož točivý moment přechází na řetěz skrz spojku a zubaté kolečko, kterému se říká řetězka.

 

Druhy a kategorie řetězových pil

Řetězové pily rozlišujeme na 3 základní druhy a to dle typu motoru, který je pohání. Jedná se o pily elektrické, akumulátorové a benzínové. Benzínové dále dělíme dle jejich pracovního určení do kategorií hobby, farmářské a profesionální. Tyto kategorie představují však jen dlouhodobě zažité výrazy, u kterých nikdy nikdo pevně nestanovil jakákoliv závazná kritéria. Je tak plně pouze na výrobcích či případně prodejcích jednotlivých značek do jaké kategorie který typ či model motorové pily zařadí. Pochopitelně se stává, že především nerenomovaní výrobci méně kvalitních produktů své zboží záměrně nadhodnocují a zařazují jej do kategorií, kam, v porovnání s ostatními značkami dané kategorie, nepatří.

 

 

Dle jakého klíče pilu vybrat?

Pokud uvažujete o nákupu řetězové pily, měli byste si nejprve odpovědět na tyto otázky:

 

  • Budu pilu používat jako domácí uživatel, nebo bude součástí mého zaměstnání?
  • Jak často pilu potřebuji? Potřebuji řezat každý den, jednou týdně, nebo jen párkrát do roka?
  • Budu kácet stromy? Jaký průměr budou mít a půjde o dřevo měkké nebo tvrdé?
  • Budu pilu pravidelně používat i v zimě? Potřebuji model se zimní výbavou?
  • Jaká další dostupná výbava pily je pro mě bezpodmínečně nutná?
  • Jakou roli pro mě hraje jednoduchost obsluhy pily a míra náročnosti servisních úkonů?
  • Kolik chci do nákupu motorové pily investovat finančních prostředků?

 

Tyto otázky hrají tu nejdůležitější roli při výběru vhodné motorové pily. Pojďme si proto představit základní atributy jednotlivých druhů a kategorií.

 

Benzínové řetězové pily

Hobby kategorie – Benzínové motorové pily z kategorie hobby jsou určeny pro občasné řezání palivového dřeva nevelkého objemu, různé prořezávky ovocných stromů či keřů a podobně. Jejich zdvihový objem se pohybuje od 30 do 50 kubických centimetrů, nejčastěji se pohybuje kolem 40 ccm. Pozor bychom si měli dát na modely, jejichž objem se nachází pod hranicí zmíněného rozsahu. Pila s objemem do 30 ccm je opravdu dosti slabá a může mít s ledasčím problémy.

Lištu mívají hobby pily dlouhou cca. 30-37 cm a po stránce výbavy toho u nich tolik nenalezneme. Většinou tvoří základ primer, tedy mačkací balónek pro snazší start, a jsou-li pily vybaveny tlumením vibrací, nezřídka se jedná jen o gumové silentbloky místo pružin. Kvalita zpracování nejlevnějších zástupců této kategorie, většinou prodávaných po supermarketech, nebývá nejlepší a mnoho dílů, které jsou u lepších značek kovové nebo ze slitiny, jsou zde z plastu. Plast je sice lehčí, na druhou stranu životnost takového dílu je mnohem kratší.

Je však třeba říci, že do hobby kategorie řadí některé své produkty i skutečně kvalitní, renomovaní výrobci, o kterých většina výše popsaného neplatí, a od kterých můžete zakoupit skutečně velmi dobrou pilu. Takový výrobek lze 100% očekávat například od značky STIHL. Musíte však také počítat s tím, že i v hobby řadě si musíte za kvalitu něco málo připlatit. Zatímco nejlevnější modely této kategorie začínají již pod hranicí dvou tisíc korun, ty od renomovaných výrobců hledejte až od částky 4000 Kč a více.

 

 

Farmářská kategorie – Benzínové motorové pily zvané farmářky jsou poloprofesionální stroje určené pro časté nasazení. Zvládnou pravidelnou práci kolem hospodářství, celoroční přípravu palivového dřeva většího objemu a nezaleknou se ani kácení stromů v lese. Všechny tyto práce umožňuje vyšší výkon motoru, který je spjat s jeho zdvihovým objemem. Ten se u farmářek pohybuje od 50 do 70 kubíků, tedy centimetrů krychlových.

Délka lišty zde není tak důležitá, protože se nechá dle potřeby libovolně měnit. Nic méně v základu se obvykle pohybuje kolem 45 cm. Pily této kategorie jsou vyráběny z kvalitních materiálů zaručujících dlouhou životnost a i pro komfort používání je učiněno zadosti. Setkáte se tak s opravdu funkčními technologiemi odpružení, systémy usnadňujícími start, jakými jsou např. dekompresní ventil či automatický sytič, elektronickými jednotkami řídícími běh motoru či beznástrojovým přístupem k často otvíraným partiím pily.

Farmářky se pohybují v cenové hladině od 10 do 18 tis. Kč. Ovšem i zde pro Vás máme jedno upozornění. Dost často se stává, že někteří méně renomovaní výrobci řadí své ve skutečnosti hobby modely právě do kategorie farmářek a nabízí je kolikrát i za cenu kvalitnějších značek. Je potřeba si uvědomit, že žádnou motorovou pilu si nekupujete na krátkou dobu, a tím spíš ne farmářku. Proto byste se měli obzvláště v této kategorii držet skutečně prověřených značek.

 

 

Profesionální kategorieprofesionální benzínové pily jsou nejvyšší kategorií řetězových pil vůbec. Jsou stavěny pro opravdové dřevorubce, kteří s nimi kácí jeden strom za druhým - jak se říká 8 hodin denně, 5dní v týdnu po celý rok. Tyto pily jsou nejvýkonnější na trhu, kdy se můžete setkat se zdvihovým objemem až 120 ccm. O kvalitě a úrovni zpracování těchto pil se snad ani nemusíme zmiňovat – tak snad možná na okraj uvedeme, že se za naprosto běžnou výbavu považují i vyhřívané rukojeti pro zimní provoz a jeho automatická detekce, která přizpůsobí vše potřebné pro špičkový výkon stroje.

Do segmentu profesionálních dřevorubeckých pil si už netroufne vstoupit jen tak nějaký výrobce. Ví totiž, že by byl velmi rychle odhalen. Pracovní podmínky jsou zde skutečně náročné a obstojí jen ti nejlepší. Cenová hladina profesionálních pil začíná lehce pod hranicí 18 tis. Kč a horní hranice překračuje i 40 tis. Kč.

Tato kategorie má jasného vůdce, světovou jedničku mezi řetězovými pilami, značku STIHL.

 

 

Elektrické řetězové pily

Elektrické řetězové pily jsou alternativou k benzínovým pilám hobby kategorie. Jsou tedy určeny k přípravě spíše menšího množství palivového dřeva a k drobným pracím se dřevem. Jejich předností je nižší hmotnost, menší hlučnost a především žádné spaliny. Tyto vlastnosti nejvíce oceníte v interiéru. Nevýhodou je pak nutnost přípojky na 230 voltů a s tím spojené tažení kabelu za sebou, na který se musí dávat pozor, aby se nepřeřízl. Prořezávky stromů na zahradě jsou s elektrickou pilou velmi nepohodlné a o kácení stromů v lese nemůže být řeč už vůbec. Na druhou stranu elektrické motorové pily pro jejich snadný a takřka bezúdržbový provoz velmi často využívají profesionální řemeslníci na dokončovací stavební práce – např. tesaři při tvorbě krovů a jiných dřevěných konstrukcí.

Co se výkonu týče, tak ten se u elektrických pil pohybuje od 1600 do 2200 wattů. Délky lišt se pohybují mezi 30 a 40 cm. Kategorii hobby, farmářskou či profesionální zde nenalezneme – nedělí se na ně. Jediným rozdílem či ukazatelem tak je kvalita zpracování elektrické pily, která jde ruku v ruce s renomé výrobce. Elektrickou pilu seženete již za 1500 Kč a nejkvalitnější modely přesahují hranici 11000 Kč. Osvědčeným výrobem elektrických řetězových pil je obzláště společnost Makita.

 

Akumulátorové řetězové pily

Akumulátorové řetězové pily jsou obdobou elektrických pil, ale motor není napájen ze sítě 230 V, nýbrž z jednoho či více akumulátorů. Odpadá tak nepříjemné tahání kabelu za sebou. Na druhou stranu je potřeba po určité době práce akumulátory znovu dobíjet. Omezen je také výkon stroje, který je odvislý od kapacity baterie, uváděné v Ah, a provozního napětí baterie, uváděného ve Voltech. S ohledem na nižší výkon disponují akumulátorové pily kratšími lištami, tj. od 10 do max. 30 cm. To je však dělá ideálními pomocníky např. při přesnějších tesařských pracích nebo při úpravě ovocných i jiných stromů a keřů, pro kterou jsou obzvláště vhodné tzv. jednoruční akumulátorové pily. Cena těchto verzí řetězových pil začíná na částce 7000 Kč.

 

Nenechte se zmást délkou záruky!

V poslední době někteří prodejci klamou zákazníky uváděním, že je výrobek tím kvalitnější, čím delší má záruku. To ale rozhodně není pravda! Fígl totiž spočívá v tom, čím je taková záruka podmíněna, kolik za ony podmínky zaplatíte, a zda za tyto náklady vůbec něco získáte.

Nejlepší bude vysvětlit si to na příkladu: Pan Novák si koupil motorovou pilu se zárukou 6 let. Záruka je však podmíněna pravidelnými servisními prohlídkami stroje po celou dobu záruky a to samozřejmě pouze u daného prodejce, byť zákony ČR umožňují i jiné možnosti. Prohlídky jsou placenou službou prodávajícího a pan Novák je pravidelně platil 4 roky. V šestém roce provozu se pila porouchá a pan Novák uplatňuje reklamaci v záruční době 6ti let. Dovídá se však, že závada vznikla běžným opotřebením, na které se záruka nevztahuje, a celou servisní opravu musí zaplatit. A to jak práci, tak náhradní díly. Až pak si pan Novák uvědomí, že celou dobu platil „povinné“ servisní prohlídky zbytečně a jen se nechal prodejcem napálit, koupil si běžnou tuctovou motorovou pilu nevalné kvality, za kterou během 4 let zaplatil více, než stojí mnohem kvalitnější model konkurenční značky.

Léty ověření renomovaní výrobci, byť poskytují třeba jen standardní záruční lhůtu 2 let, vám vždy vyjdou v záruční době maximálně vstříc, abyste byli spokojeni. Naopak prodejci, kteří prodávají kvalitativně nesrovnatelné zboží se zárukou mnohem delší, vám většinou zamítnou jakoukoliv reklamaci už třeba v prvním roce záruky, neboť jim to povaha zboží, které podléhá opotřebení, umožňuje. Délka záruky by proto nikdy neměla být tím nejdůležitějším kritériem výběru. Rozhodující je kvalita značky a jejího servisu! Každý výrobek je tak dobrý, jak dobrý je jeho servis….

 

 

Kde nakupovat?

Vždy jen u profesionálního prodejce zahradní a lesní techniky, který je autorizovaným prodejním a servisním místem některé ze světově renomovaných značek. Takový prodejce má většinu nabízených typů skladem, ukáže vám rozdíl mezi jednotlivými modely, můžete si u něj pily vyzkoušet a porovnat osobně. Když se pak rozhodnete pro konkrétní model, tak vám jej doplní provozními náplněmi, vyzkouší, předvede a zaškolí s obsluhou. Rady k běžné údržbě budou jistě samozřejmostí.

 

Přečtěte si také tyto články:

Vybíráme štípačku na dříví

Jak vybrat nejlepší vysavač a fukar na listí

Jak zatočit se spadaným listím?

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout