Jak vybrat nejlepší vysavač a fukar na listí

Jak vybrat nejlepší vysavač a fukar na listí

Každá značka nabízí hned několik modelů fukarů a vysavačů. Jak ale vybrat ten nejoptimálnější? Poradíme vám!

Podzim. Listí maluje okolí do tisíce a jedné barvy. Na procházkách nádherná podívaná, pro zahradníky předzvěst každoročního zápasu. Zápasu, který však lze poměrně snadno vyhrát. Tedy máte-li toho správného pomocníka - fukar na listí.

Úklid s fukarem je hračkou. Listí z celé zahrady pohodlně sfoukáte na jednu či více kopiček. Pokud máte fukar kombinovaný s vysavačem, můžete následně kopici listí nasát do vaku, čímž jej zároveň rozdrtíte na zlomkový objem. Rozdrcené listí nezaplní vak tak rychle a na kompostu se mnohem rychleji rozloží. Jedinou komplikaci tak může představovat samotný výběr toho nejideálnějšího fukaru pro vaše potřeby. A právě s tím vám v tomto článku pomůžeme.

Nejprve si tyto stroje rozdělíme do několika skupin.

 

 

Podle typu funkce

  • Fukary – umí pouze foukat. Listí sfoukáte na kopičku, likvidaci musíte provést již ručně.
  • Vysavače – umí pouze vysávat. Většinou jde o samochodné stroje určené pro úklid listí ve veřejných parcích.
  • Kombinované – nejvíce rozšířené modely. Listí umí jak foukat, tak také vysávat a drtit.

 

Podle druhu pohonu

 

Elektrické fukary a vysavače pořídíte v rozmezí 1.500 – 4.000 Kč. Pohání je elektrický motor napájený ze sítě 230V. Je tedy logické, že k jejich provozu potřebujete prodlužovačku. Tak dlouhou, jak velkou máte zahradu. Minimální příkon takového stroje by měl být alespoň 2000W. Čím více, tím lépe. Avšak pozor! Velký příkon motoru nemusí nutně garantovat velký výkon stroje. Přímá úměra zde neplatí. Velice totiž záleží na konstrukci a tvaru lopatek ventilátoru, ale také na průměru a tvaru foukacích a vysávacích trubic. Dle čeho porovnávat prozradíme níže.

 

 

Motorové fukary a vysavače pořídíte v rozmezí 3.500 – 18.000 Kč. Pohání je benzínový motor. Ten může být dvoutaktní, pro který je potřeba míchat benzín s olejem, nebo čtyřtaktní, který má vlastní systém mazání motoru, je tišší a má kultivovanější chod. Výkon motoru by měl být alespoň 1 HP. Opět platí, že výkon motoru je jednou stranou mince, na druhé jsou kvalitativní aspekty ventilátoru a trubic.

 

 

 

Akumulátorové fukary pořídíte v rozmezí 3.500 – 12.000 Kč. Záměrně píšeme pouze fukary - o kombinované modely s vysavačem totiž v této kategorii zpravidla nezavadíte, protože drcení listí si žádá patřičný výkon. AKU fukary pohání elektrický motor napájený z baterií. A právě baterie zde hrají prim. Čím slabší baterie, tím menší výkon stroje a naopak. Dalším omezením je doba provozu na jedno nabití baterie. Fukary s větší kapacitou baterie vydrží v provozu déle, než ty s baterií kapacity menší. Předností AKU strojů je menší hluk. Smysl budou mít zejména pro toho z vás, kdo používá více různých akumulátorových strojů od jednoho výrobce a může tak využít shodné baterie.

 

 

Dle čeho tedy vybírat?

  • Rozhodně musíte začít u vaší zahrady. Je potřeba se zamyslet nad její velikostí a nad počtem opadavých stromů, respektive nad množstvím listí, které potřebujete uklízet. Malou zahradu zvládnete s elektrickým nebo AKU fukarem, na sad plný ovocných stromů volte již raději benzínovou variantu.
  • Určitě posuzujte jednotlivé modely dle porovnatelných parametrů. Těmi jsou rychlost vzduchu a zejména objemové množství vzduchu. Rychlost proudění vzduchu se uvádí v kilometrech za hodinu, nebo v metrech za sekundu. To si případně musíte před porovnáváním přepočítat. Minimální rychlost proudění by neměla být menší než 200 km/h (55,5 m/s), výkonné stroje zvládnou ale i 400 km/h (111 m/s). Více vypovídajícím parametrem je průtokový objem vzduchu, který se udává v m3/hod. Kvalitní stroje budou mít minimálně 400 m3/h a více.
  • Pokud některý výrobce zmíněné hodnoty rychlosti a objemu vzduchu neuvádí, raději se mu obloukem vyhněte. Obzvláště supermarketové „značky“ nerady tyto hodnoty přiznávají (pokud si je vůbec nechají akreditovaným ústavem změřit) a tak raději zákazníka matou uvedením nadprůměrného příkonu elektrického motoru. Jak jsme již uvedli výše, tento parametr většinou nevypovídá vůbec o ničem.
  • U modelů poháněných akumulátorem posuzujte výdrž, tj. délku provozu na jedno nabití. Uvádí se v minutách a bude se velmi lišit zejména podle kapacity baterie. U renomovaných značek si můžete kapacitu baterie volit individuálně. Jeden stejný model stroje může s nejslabší baterií pracovat třeba jen 10 min., s tou nejsilnější třeba i 90 min. To už je značný rozdíl a opět bude záležet na velikosti vaší zahrady.

 

  • Velmi pečlivě porovnávejte průměry sacích trubic. Slabé stroje s nízkým výkonem jsou nuceny používat nízké průměry. K slabému výkonu se pak přidá ještě časté ucpávání trubic listím. Hranaté tvary jsou k ucpávání ještě o něco náchylnější. Ideální tvar nasávacích trubic je kulatý a jejich průměr by měl být alespoň 15 cm. 
  • Rozhodně si ohlídejte, aby stroj disponoval možností regulace výkonu. Čím více se blížíte k již nafoukané kopičce listí, tím slabší výkon potřebujete, abyste si ji opět nerozfoukali. Snížení výkonu se hodí i v případě, kdy sfoukáváte listí z ploch pokrytých mulčovací kůrou. U benzínových modelů je regulace samozřejmá, elektrické a AKU přístroje musí být vybaveny regulací elektronickou.
  • Zajímejte se o materiál, z kterého je vyroben samotný ventilátor. Při foukání to není rozhodující, u vysávání je to poměrně zásadní aspekt. Levné stroje mají ventilátor s lopatkami vyrobený z nedostatečně pevných plastů. Takový díl pak může přijít k úhoně s prvním větším kamínkem, který společně s listím vysajete. To se povede raz dva. Větší výdrž mají ventilátory ze speciálního tvrzeného plastu. Ti nejlepší výrobci doplňují navíc ventilátor kovovými břity. Takto vybavený model dokáže rozdrtit listí mnohem jemněji - na jedno naplnění vaku vysajete více listí a méně se tak nachodíte ke kompostu a zpět.
  • Opomenout byste neměli váhu stroje a jeho vyváženost. S fukarem budete pracovat i několik desítek minut, během kterých se projeví každé deko navíc a obtížnost manipulace. Každý uvažovaný model si proto vezměte do ruky, porovnejte si jeho hmotnost, ergonomičnost úchopů a celkovou vyváženost. Zajímejte se také o to, zda je součástí výrobku ramenní popruh, či zda je možné jej dokoupit.

 

 

Několik dobrých rad na závěr

  • Vak o objemu cca. 50 litrů je ideálním poměrem mezi množstvím zpracované hmoty a snadnou manipulací.
  • Úroveň stroje poznáte také podle kvality použitých plastů a jejich spasování.
  • Fukar bude uložen po většinu roku v kůlně či garáži. Pokud máte málo místa, posuzujte také jeho skladnost.
  • Levné stroje bývají řešené dvoukanálovým provedením. Jedním kanálem stroj fouká, druhým vysává. Přepínání režimů se uskutečňuje prostřednictvím páky. Toto řešení není šťastné, neboť se podepisuje na výkonu stroje a jeho váze (také proto tyto modely musí mít již pomocná kolečka). Správnou cestou je přendávání trubic na sací nebo výfukový otvor. Je to sice pracnější, než jen změnit polohu páky, zato efektnější po stránce výkonu a hmotnosti.
  • Rozmyslete si, kam si půjdete fukar zakoupit. I on totiž může potřebovat servisní zásah, ať už půjde o výměnu uhlíků u elektrické varianty, či vyčištění a seřízení karburátoru u modelu benzínového. V supermarketu vám s tím nepomohou, o dodání náhradních dílů ani nemluvě. Doporučujeme specializovaná zahradní centra, v případě značkových strojů pak jedině autorizovaná prodejní a servisní místa dané značky.

 

 

Víte, že…

fukar lze využít i v zimním období? Ano! Několik centimetrů čerstvě napadaného prašanu nejrychleji odklidíte právě fukarem.

 

Chcete vidět fukary a vysavače v akci? Podívejte se na následující videa:

 

  

  

 

 

Přečtěte si také tyto články:

Jak zatočit se spadaným listím?

Jak vybrat motorovou pilu

Vybíráme štípačku na dříví

Co nezmůžou sekery, to rozštípne AGAMA!

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout