Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Vertikutace trávníku - kdy, jak a proč
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Vertikutace trávníku - kdy, jak a proč

Publikováno / aktualizováno: 22. března 2019

 

Správná chvíle pro vertikutaci (provzdušnění trávníku) přichází obvykle z počátku dubna a poté v září. Pro trávník je tento úkon to nejlepší, co pro něj můžeme udělat. Odmění nás za to po celou dobu své vegetace svým krásným a zdravým vzhledem.

 

Provzdušňovací hrábě Fiskars

Co je to vlastně ta vertikutace?

Slovo vzniklo z anglického výrazu „vertical cut“. Jde tedy o vertikální, tj. svislé prořezávání trávníku. Cílem tohoto kroku je odstranění plevele, mechu a zbytků suché trávy. (Vertikutací se na jaře odstraní i tzv. sněžná plíseň, což je choroba způsobovaná houbou zvanou rážovka sněžná, nebo také hlívenka sněžná.) Tito činitelé způsobují postupné zplstnatění, které zamezuje přístupu vody a vzduchu a brání trávě ve vegetaci. A právě vertikutací, při které se nože použitého nástroje zařezávají do travního drnu, se vytvořená plsť rozruší. Trávník se tím stane otevřený vodě a živinám. Řezy také podporují tvorbu nových výhonků - tím se trávník omladí a zhoustne. Odpad vytvořený při vertikutaci je nutné z trávníku odklidit.          

Náš TIP: Provzdušňovací hrábě Fiskars

Provzdušňovač STIGA SV 213 E

 

Kdy začít s vertikutací?

Jarní vertikutace je samozřejmě spojena s příchodem jara. Nejdůležitějším faktorem je sluníčko, které v trávníku vzbudí touhu znovu růst. Pokud již sluníčko svítí, necháme trávník trochu povyrůst a pak jej sekačkou zkrátíme na zhruba 3 cm délky. Poté přijde na řadu vertikutace. Ideální je, pokud před sečením a následnou vertikutací i trochu sprchne. Po dešti počkáme ještě zhruba dva dny a můžeme začít. Pro vertikutaci je totiž ideální, když není trávník ani mokrý, ani vysušený – nebude tak docházek k jeho vytrhávání.

 

Náš TIP: Provzdušňovač STIGA SV 213 E

Provzdušňovač STIGA SV 415 E

 

Čím na to?

Zde hraje důležitou roli velikost plochy trávníku. Malé plochy lze zvládnout ručně a pomohou nám s tím tzv. vertikutační hrábě. To jsou hrábě vybavené ostrými noži, které tahem drn rozříznou. Na větší plochy se již vyplatí pořídit si zahradní stroj zvaný vertikutátor. Nejenže je jeho využití mnohem méně namáhavé, ale zkrátíme tím také čas potřebný k provedení vertikutace. Vertikutace se provádí nejprve jedním směrem, v druhé fázi pak napříč. To, zda je druhá fáze nutná, je odvislé od počtu nožů, kterými je vertikutátor vybaven. V článku Jak vybrat ten nejlepší vertikutátor se dozvíte více.

  Náš TIP: Provzdušňovač STIGA SV 415 E

 

 

Vertikutace je hotova

Pokud při vertikutaci trávníku došlo k jeho poškození nebo se objevila holá místa, je nutné trávník dosít vhodným osivem. Celý trávník bychom pak měli také pohnojit. Ve vegetačním období nezapomínejte na pravidelnou zálivku! Pokud chcete vědět více o hnojení, zalévání a o dalších potřebných činnostech spojených s péčí o travní koberec, přečtěte si článek Připravujeme trávník na jaro.

 

 

Přečtěte si také článek:    

Jak vybrat ten nejlepší vertikutátor

Jak pečovat o dokonalý trávník

Jaký druh sekačky vybrat?

Kultivátor? Mnohem větší pomocník, než se zdá!

RURIS – perla mezi kultivátory

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích