Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Jak vybrat sekačku na trávu
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Jak vybrat sekačku na trávu

Publikováno / aktualizováno: 2. května 2019

 

Pokud vám tráva na zahradě začíná přerůstat přes hlavu, ale vy stále nevíte, jaký druh sekačky si pořídit, bude vám nápomocen tento článek. Odhalíme v něm všechny základní informace, které byste měli při výběru druhu sekačky vědět.

 

Základní druhy sekaček se dělí na:

  • Rotační sekačky
  • Bubnové sekačky
  • Robotické sekačky
  • Vřetenové sekačky
  • Zahradní traktory a ridery
  • Mulčovače        

 

Rotační sekačkyRotační sekačka

Rotační sekačky jsou nejběžněji využívaným druhem. Jsou určeny pro sečení trávy především kolem rodinných domů, u níž se nepočítá s jejím dalším využitím, pomineme-li kompostování. Proto se nejčastěji používají s uplatněním funkce sběru trávy do koše, který je součástí sekačky. Většina rotačních sekaček je multifunkční, což znamená, že trávu můžete jedním strojem mulčovat, vyhazovat bokem či dozadu, nebo sbírat do koše. Stejně tak pohonných agregátů je u tohoto druhu sekaček k dispozici nespočet. Rotační sekačky tvoří svou typovou a variantní rozmanitostí velmi široký druh, proto se jim více věnujeme hned v následujícím článku s názvem Vybíráme ideální rotační sekačku, kde si si tuto kategorii podrobněji rozebereme.

 

 

 

Bubnová sekačka

Bubnové sekačky

Bubnové sekačky jsou určeny pro kosení vysoké trávy na zahradách a loukách, kdy je žádoucí zachování celé délky stébla pro sušení trávy na seno. Tento druh sekačky proto nejvíce ocení venkovští statkáři i drobní chovatelé různého živočišstva. Pohonnou jednotkou bubnových sekaček jsou výhradně benzínové agregáty, kdy motor pohání jak žací ústrojí, tak pojezdová kola. Aktivace žacího ústrojí a pojezdu se provádí samostatně. Funkci seče zajišťují výkyvné nože umístěné na rotujícím bubnu. Speciálně tvarované šasi se pak stará o skládání posečené trávy bokem do řádků. Na rozdíl od dnes již nepoužívaných lištových sekaček, kdy bylo zapotřebí druhé osoby pro odhrabávání trávy, zvládne pokosení celé zahrady s bubnovou sekačkou jediná osoba.

 

 

Robotické sekačkyRobotická sekačka

Robotické sekačky jsou HI-TECH řešením pro údržbu travnatých ploch kolem rodinných domů a rezidencí. Jak z jejich názvu vyplývá, jsou naprosto samostatné. Při prvotním nasazení jim pouze vymezíte operační oblast a o nic dalšího se již nemusíte starat. Robotické sekačky sečou trávu každý den, dá se říci od rána do rána. Seč je založena na mulčování, tedy na usekávání velmi malých částí, které zapadnou hluboko do trávníku a slouží jako přirozené hnojivo. Robotické sekačky jsou poháněny elektrickými motory, které jsou napájeny z baterie. Robotická sekačka rozpozná potřebu dobití baterie a sama si nalezne základní stanici, na kterou automaticky najede a baterie si dobije. Poté opět pokračuje ve zvoleném programu. Více se o robotických sekačkách dozvíte v článku Jak vybrat nejlepší robotickou sekačku.

 

Vřetenová sekačka

 

Vřetenové sekačky

Vřetenové sekačky jsou určeny pro údržbu tzv. anglických trávníků. Jako jediné ze všech zmíněných druhů sekaček trávu nesečou, ale stříhají. O střih trávy se starají rotující vřetena s ostřím. Střih trávy je v daném případě přesný, rovný a krátký. Rostlina netrpí žádným stresem, nemusí vynakládat takovou energii pro zhojení, neroste tolik do výšky, nýbrž lépe odnožuje do stran a pomaleji roste. Trávník je tak neustále zelený a hustý. Vřetenových sekaček se vyrábí několik typů, od ručních přes elektrické či akumulátorové, až po benzínové. Benzínové modely bývají vybaveny pojezdem a válci, které vytváří pruhový či šachovnicový efekt známý z golfových hřišť. Sběrovým košem je možno obohatit všechny dostupné varianty. Nejvyšší modely benzínových vřetenových sekaček „svezou“ i svou obsluhu, jezdí se tak na nich podobně jako na riderech.

 

Rider

 

 

Zahradní traktory a ridery

Je-li vaše zelená plocha rozlehlejší, řekněme nad 1.500m2, vyplatí se již nákup zahradního traktoru nebo rideru. Sečení trávy je nejen rychlejší, ale také méně únavné, neboť tyto stroje svou obsluhu vozí na sobě. Velmi důležité je ale si říct, jaký je rozdíl mezi riderem a zahradním traktorem.

Rider je v podstatě pouze jednoúčelový stroj, který seká a mulčuje trávu. Trávu nikam nesbírá ani nevyhazuje, pouze ji mulčuje – tedy ponechává na místě.  Pro rider je charakteristické zavěšení žacího ústrojí zcela vpředu a kloubové řízení. Tyto dvě vlastnosti jsou důvodem, proč je rider nejlepším řešením pro velmi členité plochy plné stromů, svěšených větví keřů, rohů a zákoutí. Výhoda se skrývá v perfektní manévrovatelnosti a dosahu žacího ústrojí. Nevýhoda pak ve zmíněné nemožnosti sběru.

 

Zahradní traktor

Klasický zahradní traktor má žací ústrojí zavěšené uprostřed pod traktorem. Nedostanete se tak do různých zákoutí a pod keře, ale za to na druhou stranu nabízí traktor rozmanité celoroční využití za pomoci celé řady dostupného příslušenství k zahradním traktorům, jako jsou přívěsné vozíky, provzdušňovače, rozmetadla, odmechovače, zahradní válce, rotační kartáče či sněhové radlice. V neposlední řadě je většina zahradních traktorů vybavena objemnými sběrovými koši, díky kterým nemusíte jezdit posbíranou trávu tak často vysypávat. Výběru zahradního traktoru se věnujeme v článku Jak vybrat zahradní traktor.

 

 

Mulčovač

Mulčovače

Mulčovače jsou speciální stroje určené k ekologické likvidaci jakéhokoliv travního porostu a nejen toho. Mulčovat můžete takřka cokoliv, přerostlou trávu, suchou, mokrou nebo šťavnatou, drobnější náletové dřeviny ale také třeba bramborovou nať nebo chmelový odpad. Mulčováním se rozumí drcení hmoty na velmi malé kousíčky, které zůstávají na povrchu a shnijí. Stroje jsou osazeny benzínovými agregáty, které současně zajišťují i pojezd stroje. Výhodou jsou terénní pneumatiky, díky kterým jsou tyto stroje použitelné i v těžko dostupných místech, jakými jsou kopcovité a svažité terény, vysoké stébelnaté porosty, příkopy či prudké stráně. Mulčovačů existuje několik typů a i samotných umlčovacích nástrojů je celá řada.

 

 

Přečtěte si také články:    

Vybíráme ideální rotační sekačku

Jak vybrat nejlepší robotickou sekačku

Jak vybrat zahradní traktor

Návrhy a realizace systémů robotických sekaček

 

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích