Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Jak vybrat rotační sekačku
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Jak vybrat rotační sekačku

Publikováno / aktualizováno: 2. května 2019

 

V předchozím článku jsme vám představili všechny možné druhy travních sekaček. Dnes si podrobněji rozebereme nejběžněji využívaný druh, kterým jsou sekačky rotační.

Žací ústrojí rotační sekačky

Jak ze samotného názvu vyplývá, funkci seče realizuje rotující nůž, který je uložen horizontálně. Většinou bývají sekačky vybaveny jedním dvouramenným nožem, ovšem ani tří či čtyřramenné nože nejsou dnes žádnou výjimkou. Někteří výrobci úspěšně aplikují dokonce dva dvojramenné nože současně. Stejně tak tvar nože je vždy navržen vzhledem k možnému použití. Počet a tvar nožů však není potřeba řešit na prvním místě. Pojďme si nyní projít ta skutečně základní výběrová kritéria:

 

 

Velikost sečené plochy

Velikost plochy k sekání je tím nejzákladnějším rozcestníkem. Na travní koberec o velikosti 100 metrů čtverečních zcela jistě nepotřebujeme velkou, robustní a výkonnou sekačku. Nemělo by to ani ekonomický smysl z hlediska pořizovací ceny. Oproti tomu na zahradu o tisíci metrech se malá lehká sekačka také vůbec nehodí.

Jak z uvedeného vyplývá, velikost plochy je úzce spjata s výkonem sekačky, a ten je zase spojen s typem pohonu – motoru. Ten může být benzínový nebo elektrický. Elektrické motory mohou být napájeny buďto přímo z elektrické sítě, takovým sekačkám se říká jednoduše elektrické, nebo mohou být napájeny akumulátorem. Takovým sekačkám se v praxi říká akumulátorové.

Pojďme si tedy uvedené možnosti více přiblížit a uvést odpovídající plochu k využití.

 

Elektrická sekačka STIGA Collector 34 E

Elektrické sekačky

Jejich největší výhodou je nízká pořizovací cena. Mezi další výhody pak patří tichý chod a nižší hmotnost, která se projeví na lepší manévrovatelnosti. V neposlední řadě jsou elektrické sekačky díky menším rozměrům lépe skladovatelné. Ovšem každý rub má také líc. Mezi nevýhody elektrických sekaček patří menší šířka záběru, ale především nezbytnost neustálého tažení prodlužovacího kabelu za sebou, na který je potřeba klást neustavičnou pozornost. Ta tak přináší nutnost zachování určité systematičnosti práce. Elektrické sekačky jsou tak vyloženě nevhodné pro větší pozemky, a to jak z hlediska potřebného času k sečení, tak komfortu. Kromě kabelu vás totiž navíc omezí absence vlastního pojezdu, která je spojena s nižším výkonem elektrického motoru. Elektrické sekačky jsou proto vhodné pro menší plochy, řádově do cca. 500m2.

Náš TIP: Elektrická sekačka STIGA Collector 34 E

 

Sekačka aku MA 339.0 C VIKING

 

Akumulátorové sekačky

Jejich výhodou je tichý chod, lehkost, dobrá manévrovatelnost a výborná skladnost. V rámci ucelených systémů jednotlivých výrobců lze navíc jeden akumulátor využívat i pro jinou zahradní techniku. Oproti elektrickým sekačkám samozřejmě odpadá starost s kabelem. Na druhou stranu nevýhodou je omezený pracovní čas stroje a menší výkon. Proto mívají akumulátorové sekačky zpravidla malou šířku záběru. Zcela určitě můžete zapomenout i na vlastní pojezd – ten by výrazně zkrátil dobu použitelnosti. I tak mají akumulátorové sekačky své místo ve využití jasné. Jsou ideální pro pohodlné sečení malých travnatých ploch, které mohou zahrnovat spoustu překážek a různorodou členitost.

 

Náš TIP: Akumulátorová sekačka VIKING MA 339.1 C

 

Sekačka motorová STIGA Collector 46 SBenzínové sekačky

Benzínové sekačky jsou, dá se říci, opakem předchozích dvou kategorií. Jejich největší výhodou je jejich vyšší výkon. Benzínové motory pohánějí sekačky i s těmi největšími šířkami záběru, ve většině případů mají vlastní pojezd, disponují objemnými sběrovými koši a jejich akční rádius není v podstatě ničím omezen. Ideální jsou tak pro travnaté plochy od 500 do 1.500 m2. Mezi nevýhody určitě patří vyšší hmotnost a vyšší hluk. Avšak i tyto nevýhody jsou v dnešní době významně potlačeny. Moderní OHV motory nejsou již zdaleka tak hlučné jako jejich předchůdci, a s těžším strojem se díky velkým zadním kolečkům také manévruje o dost snáze.

S benzínovou sekačkou se dají posekat i několikatisícové pozemky, avšak čas a námaha obsluhy v takovém případě úměrně vzrůstá. Proto se zhruba od 1.500 m2 doporučuje zvážit zakoupení rideru nebo zahradního traktoru.

Náš TIP: Benzínová sekačka STIGA Collector 46 S

 

Šířka záběru

Šířkou záběru se rozumí šířka posečeného pruhu, který za sebou sekačka zanechá. Ta se může pohybovat od 25 do 55 cm v závislosti na modelu sekačky. Platí, že čím širší záběr sekačka má, tím dříve zahradu posečete. Avšak, na druhou stranu, je nesmysl si na malé plochy pořizovat velkou sekačku se širokým záběrem. S takovou sekačkou se totiž na malé ploše podstatně hůře manipuluje. Obecně se dá říci, že sekačky s malou šířkou záběru jsou ideální pro sečení malých předzahrádek či jiných nerozlehlých či členitých ploch. Vlastníte-li však zelené plochy o rozloze v řádech stovek metrů čtverečních, vybírejte stroje s větší šířkou záběru. Ušetříte si tak spoustu času.

 

S pojezdem či bez

Jistě s námi budete souhlasit, že vůbec nejlepší by bylo, kdyby sekačka sekala úplně sama. To bohužel rotační sekačky, na rozdíl od těch robotických, neumí. Avšak i rotační sekačky dokážou snížit míru lidské námahy. Mimo sekaček bez pojezdu, které musí jejich obsluha zkrátka vždy tlačit, existují i sekačky s pojezdem, tedy lépe řečeno s vlastním pojezdem. Ty sice obsluhu stále vyžadují, ale ta se již nemusí namáhat tlačením sekačky vpřed. Sekačka jezdí po trávě sama.

Dříve rotační sekačky neumožňovaly plynule proměnou rychlost pojezdu. Ta byla vždy odvislá od otáček motoru, malé otáčky – pomalý pojezd, vysoké otáčky - rychlý pojezd. Ovšem pro kvalitní a výkonné sečení trávy jsou ideální vždy vysoké otáčky, respektive otáčky s nejlepším kroutícím momentem. Proto nové modely sekaček mají rychlost pojezdu nezávislou na otáčkách motoru. Motor tak běží vždy na stejné otáčky ideální pro sečení, avšak rychlost pojezdu si můžete plynule regulovat v závislosti na hustotě trávy nebo vámi požadovaném tempu chůze.

Zda volit sekačku s pojezdem, či bez něj, je vhodné také zvážit vzhledem k rozloze sečeného pozemku. Od cca. 400m2 se již vyplatí zakoupení sekačky s pojezdem. Bude to zcela jistě méně únavné.

 

Multifunkční systémy

Dnešní sekačky nabízejí celou řadu dalších funkcí. Již jenom nesečou, ale také např. mulčují. To znamená, že posečenou trávu rozsekají na malé kousíčky, které propadnou ke kořínkům a stávají se tak přirozeným hnojivem. Aby byla sekačka mulčování schopna, musí mít odpovídající příslušenství. Kromě speciálně uzpůsobeného žacího ústrojí to bývá nejčastěji tzv. mulčovací vložka, což je vlastně záslepka zabraňující trávě opustit šasi dříve, než nebude dokonale rozsekána a nepropadne zpět do trávníku.

Mezi další multifunkční volby patří možnost výhozu nemulčované trávy do boku, za sekačku nebo do sběrového koše.

 

Komfortní prvky a kvalita provedení

Centrální nastavení výšky sečení, velká kola, ovládací prvky na madle, deaktivace nože bez nutnosti vypnutí motoru, případně elektrický startér. To je jen výběr z dnešních možností zpříjemňující práci se sekačkou. Samozřejmě platí, že čím komfortněji vybavená sekačka, tím je také vyšší její pořizovací cena. Za co se však vyplatí si připlatit, je kvalita provedení. Šasi můžete mít plastové, ale také kovové, které je robustnější a má obvykle vyšší životnost. Podobně je tomu u koleček, která můžou být vybavena kvalitními kuličkovými ložisky, ale také mít vůbec žádná ložiska nemusí. Stejně tak je důležité posouzení, zda použitý výkon motoru odpovídá šířce záběru sekačky. To hraje obrovskou roli v životnosti sekačky. Tento aspekt již velmi těžko posoudíte sami, a proto byste si měli nechat poradit od skutečného odborníka ve specializované prodejně, který vám bude schopen jednotlivé výrobce a jejich modely porovnat, ať už bude výkon jejich agregátů uveden v jakékoliv možné formě.

 

Naše nabídka

Společnosti ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL vystavuje na své prodejně celou řadu modelů sekaček několika značek - můžete si prohlédnout více jak 30 modelů rotačních sekaček. Jakoukoliv z nich velmi rádi předvedeme přímo při práci a poradíme vám s výběrem toho nejoptimálnějšího modelu pro vaši konkrétní potřebu. Pokud se chcete již nyní podívat na celou naši nabídku rotačních sekaček, naleznete ji ZDE.

Doufáme, že vám tento článek obohatil přehled. V případě potřeby jakýchkoliv dalších informací jsme vám k dispozici.

 

Chcete ještě více? Podívejte se na videa o rotačních sekačkách Honda, jichž jsme také autorizovaným prodejcem.

 

Okouzlili Vás sekačky Honda? Přehled modelů v naší nabídce naleznete ZDE.

 

Přečtěte si také články:    

Jaký druh sekačky vybrat

Jak vybrat zahradní traktor

Jak vybrat nejlepší robotickou sekačku

Návrhy a realizace systémů robotických sekaček

 

 

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích