Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Jak vybrat robotickou sekačku
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Jak vybrat robotickou sekačku

Publikováno / aktualizováno: 15. května 2019

 

Přinášíme vám další článek z našeho sekačkového speciálu. V něm se podíváme pod kapotu robotickým sekačkám.

 

Co je to vlastně robotická travní sekačka?

Robotická sekačka je automatizovaný zahradní stroj, který zcela samostatně a neustále udržuje travní porost vaší zahrady. Nepředstavujte si však žádné monstrum o spoustě hadic a kabelů. Robotická travní sekačka je poměrně malé zařízení, které většinou nepřesahuje svými rozměry půl krát půl metru a 30 cm výšky. Vzhledově pak robota vůbec nepřipomíná!

Žací ústrojí, robotická sekačka Honda Miimo

Jak to funguje?

Jde v podstatě o malinkatou rotační sekačku, doplněnou o elektronickou obsluhu, která ji zcela samostatně ovládá. Život stroji vkládají dnes již standardní li-ion baterie. Ty pohánějí jak motor žacího ústrojí, tak vlastní pojezd sekačky. V případě, že se kapacita baterií blíží k nule, sekačka tento stav sama rozpozná a opět zcela samostatně vyhledá svou dokovací stanici, do které si zajede pro nový přísun energie.

Jak ví, kde může a kde nesmí sekat?

Navigace robotické sekačky je založena na vymezení sekacích zón. Těch může být pro optimalizaci rovnou několik a vymezují se položením vodiče (drátku) do trávníku. Ten se ukládá na trávník, nebo cca. 5 cm pod povrch, a stará se o to, že sekačka nenabourá do plotu, neposeká záhon plný květin, nebo nespadne do zahradního bazénu. Přiblíží-li se sekačka k vodiči, otočí se, a pokračuje jiným směrem.


Ovládací panel, robotická sekačka Honda Miimo

Poseká vše a jak často?

Ano, robotická sekačka poseká každičké stéblo. Její pohyb je zvolen patřičným programem, kdy svou neustavičnou prací postupně poseká celou plochu. Sekačka pracuje neustále vyjma dvou případů – když se nabíjí, anebo když prší. Většina dnešních robotických sekaček je vybavena dešťovým senzorem. Začne-li během práce pršet, sekačka to rozpozná a jde si dát pauzu do dokovací stanice. Déšť sekačce nevadí, činí tak proto, že ví, že sekat trávu za deště není to pravé ořechové.

 

Co dělá s posekanou trávou?

Dalo by se odpovědět, že nic. To však neznamená, že to pro vás přináší další práci v podobě hrabání a odvážení trávy. V žádném případě! Robotické sekačky jsou založeny na funkci mulčování. O běžné mulčování, tak jak jej znáte třeba u mulčovacích strojů, se však nejedná. Díky tomu, že robotická sekačka seče neustále, usekává skutečně jen velmi malé kousky stébel. Ty pak snadno zapadnou až ke kořínkům trávníku, kde začnou plnit funkci přirozeného hnojiva. Kousky jsou tak maličké, že je nevidíte, a také díky tomu nebrání přístupu vody do země. Díky tomuto systému hnojení se bude váš trávník zelenat, až srdce radostí poskočí.

 

Robotická sekačka STIHL RMI 422.0 P

Zní to jako drahé řešení!

Opak je pravdou. Ceny dnešních robotických sekaček jsou srovnatelné s vybavenějšími modely běžných rotačních sekaček nebo zahradních traktorů. Její největší hodnotou je však ušetřený čas a námaha majitele zahrady. Vlastníte-li robotickou sekačku, nemusíte se kvůli sečení trávníku omezovat ve vašich ostatních aktivitách. Klidně se věnujte své rodině nebo si sedněte na terasu či pergolu, a popíjejte kávu. Robotická sekačka vás u toho rušit nebude, pracuje totiž velmi potichu.

Náš TIP: Robotická sekačka STIHL RMI 422.0 P

 

Robotická sekačka HONDA Miimo

Jakou vybrat robotickou sekačku?

Nejdůležitějším kritériem je velikost travní plochy k sečení. Robotické sekačky mohou udržovat 1000m2, ale také třeba 4000m2, nebo klidně i 20.000m2. Velikosti pozemku však musí odpovídat výkon robotické sekačky, především pak kapacita její baterie. S výběrem robotické sekačky se proto vždy obraťte na takového prodejce zahradní techniky, který má s jejich aplikací dostatek zkušeností. Pomůže vám vybrat nejen správný model, ale také doporučí nejoptimálnější uložení řídícího vodiče na Vaší zahradě, který rozdělí do potřebných sekacích zón pro optimální výsledek.

 

To abych ji hlídal proti zlodějům!

Nemusíte. I na tento nešvar dnešní doby výrobci pamatují. Sofistikované řešení robotických sekaček je vybaveno ochranou proti zlodějům. Sekačky mají integrovaný senzor, který pozná, že je někdo zvedl z trávníku. V tu chvíli se aktivuje jejich ochrana spočívající v okamžité deaktivaci všech funkcí. Znovu do provozu je pak může uvést pouze majitel stroje znající bezpečnostní PIN kód. Kdo jej nezná, tomu sekačka už nikdy sloužit nebude. Toto řešení tak přináší bezpečnost nejen z hlediska krádeže, ale je zároveň řešením ochrany dětí proti úrazu.

 

 

Podívejte se na videa o robotických sekačkách značek VIKING (STIHL) a HONDA, kterých je společnost ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL autorizovaným prodejcem.

 

 

Podívejte se na naši nabídku robotických sekaček.

 

Přečtěte si také články:    

Návrhy a realizace systémů robotických sekaček

Jak vybrat sekačku na trávu

Jak vybrat rotační sekačku

Jak vybrat zahradní traktor

 

 

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích