Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Jak se zbavit zelené vody v bazénu
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Publikováno / aktualizováno: 2. května 2019

 

Nenašli bychom snad jediného vlastníka, který by si ve svém bazénu přál jinou, než čistě průzračnou, křišťálovou vodu. Konec konců nikdo si nepořizuje bazén proto, aby se následně koupal v nazelenalé či nahnědlé vodě, plné všelijakých nečistot a mikroorganizmů. Ovšem udržet křišťálovou průzračnost po celou dobu koupací sezóny, to vyžaduje především vynaložení určitého úsilí a dále použití několika pomocných prostředků. Mimo základního bazénového příslušenství jsou to především chemické přípravky, které vykonají největší část práce. Přípravků pro údržbu bazénové vody ale existuje na trhu celá řada a ne každý se v nich orientuje. Přinášíme vám proto několik základních rad, jak udržet váš bazén ve výborné kondici.

 

Hrubé nečistoty

Vysavač DELUX s bočními kartáčkySíťka pro sběr nečistot z hladinySíťka pro sběr nečistot z hlubinyZákladním údržbovým předpokladem je pravidelné odstraňování hrubých nečistot z hladiny a dna bazénu. S tím vám pomůže bazénové příslušenství, jakým je síťka pro hlubinný sběr, síťka pro sběr nečistot z hladiny, nebo bazénový vysavač s bočními kartáčky, který odstraní nečistoty jak ze dna, tak ze stěn bazénu. Pokud neodstraníte tyto nečistoty, nepomůže vám žádná chemie. Neméně důležité je také pravidelné čištění filtračního zařízení.

 

Hodnota pH = alfa omega úspěchu!

Přípravek pro zvýšení pH - PH PLUSPřípravek pro snížení pH - PH MINUSHodnota pH je to první, co by nás mělo při úpravě vody zajímat. Nejen že nesprávná hodnota pH obecně snižuje účinnost chemických přípravků, ale především škodí lidem i bazénu samotnému. pH se určuje na stupnici od 0 do 14 a měří se testovací sadou. Zcela ideální je pH = 7, kdy hovoříme o vodě neutrální (méně než 7 = voda kyselá, více než 7 = voda zásaditá). Co se bazénové vody týče, tak její pH určuje vyhláška 135/2004 sb. Ta je závazná pro umělá veřejná koupaliště a stanovuje rozmezí pH od 6,5 do 7,6. Pro domácí bazény lze však, ve vlastním zájmu, doporučit ještě větší pečlivost, a tak bychom se měli snažit o pH v rozmezí 6,8 - 7,3.

A proč je nesprávná hodnota pH dokonce škodlivá? Při výrazně nižším pH korodují kovové prvky bazénu, rychleji bledne barva plastů a fólií. Při příliš vysokém pH se mění forma chlóru (typický silný chlórový zápach) a tomu lze následně přičíst za vinu pálení pokožky či podráždění očních spojivek.

Jak tedy upravit pH? Pro úpravu se používají přípravky zvané regulátory, z jejichž samotného názvu je zřejmé, co způsobí. Pro snížení pH se používá přípravek PH MINUS, pro zvýšení naopak přípravek PH PLUS. Dávkování je dle dané potřeby v souladu s návodem.

 

Víte, že...

volný chlór, který ve vodě měříme, má tři formy s velmi rozdílným desinfekčním účinkem? Vzhledem k pH bazénové vody je nejúčinnější forma kyselina chlorná. Zatímco při pH =7 naměříme zhruba 75% kyseliny chlorné, při pH = 8 naměříme už jen cca. 23%. Pro působení desinfekčních přípravků je proto hladina pH obzvláště důležitá!              

 Přípravek pro změkčení vody

Tvrdost vody

Pokud napouštíte bazén z vlastní studny, může se stát, že budete mít vodu příliš tvrdou. Pro měření tvrdosti vody existují papírové testery, které vám ukážou tzv. stupeň tvrdosti. Optimální hodnota se nachází mezi 10 až 19°. Pokud naměříte více stupňů, je dobré použít přípravek zvaný stabilizátor tvrdosti, jakým je např. CALZESTAB EISENEX. Ten mimo snížení tvrdosti a odstranění vápenných usazenin odstraní také kovy a kovové usazeniny.

 Chlórový granulát rychlorozpustný

Prvotní úprava vody

Po prvotním napuštění bazénu se doporučuje provést rychlou desinfekci vody. Ta se provádí tzv. chlór- šokem. Jde o aplikaci rychlorozpustného chlórového granulátu. Ten se postará o prvotní úroveň chlóru a tím o desinfekci. Šok chlórem se také využívá v horkých letních měsících jako preventivní opatření.

 

Když se tvoří řasyPřípravek k odstranění vodních řas

Někdy se může stát, že se v bazénu objeví řasy. Ty poznáte podle zabarvení - voda je zelená, hnědá někdy dokonce zažloutlá.  Typický pro řasy je nepříjemný zápach a kluzké či mazlavé dno a stěny bazénu. V takovém případě je nutné použít odstraňovač řas, jakým je ALGICID STANDARD. Ten je ideální dávkovat pravidelně. Nejen že bude preventivně zabraňovat tvorbě řas, ale jeho dávkování dokonce působí příznivě na lidskou pokožku.

 

Dlouhodobá preventivní úprava

Plovákový dávkovač tabletMultifunkční tablety čtyřsložkovéUpravovat vodu až když nastane nějaký problém, je velmi neefektivní, neb vás to zpravidla omezí na možnosti koupání. Proto se doporučuje využívat prostředků, které se starají o úpravu vody neustále během používání bazénu. Takovým prostředkem jsou MULTIFUNKČNÍ ČTYŘSLOŽKOVÉ TABLETY, které vodu desinfikují tím, že udržují potřebnou hladinu chlóru (obsahují více jak 80% aktivního chlóru), stabilizují hladinu pH, slouží jako prevence tvorby řas a navíc umí vyvločkovat mikroskopické nečistoty, které by jinak nedokázala zachytit sebelepší filtrace, včetně té pískové. Tablety se dávkují do plovákového dávkovače, který se volně pohybuje po hladině, čímž se stará o rovnoměrné uvolňování. Tablety se rozpouští velmi pozvolna, jedna dávka vydrží obvykle 7 dní.

 

Moudrá rada nad zlato

Pravidelně odstraňujte nečistoty síťkami. S ohledem na míru používání pravidelně kontrolujte hladinu pH a chlóru. Mimo to preventivně aplikujte přípravek proti řasám a nezapomeňte doplnit tablety vždy, když jsou již skoro rozpuštěny. Jak z tohoto článku vzchází, bazén vyžaduje neustálou péči. Ta se ale nakonec vyplatí v podobě vždy plně využitelného bazénu poskytujícího zábavu dětem a relaxaci dospělým.

 

Bazén a rodina 

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích