Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Aby zahrada neumřela žízní. Díl I. – zaléváme ručně
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Aby zahrada neumřela žízní. Díl I. – zaléváme ručně

Publikováno / aktualizováno: 3. srpna 2017

 

Společně s příchodem nejteplejšího ročního období, v němž rtuť teploměru nezřídka stoupá k tropickým hodnotám, přichází i související starosti. Když je nám, lidem, horko, zalezeme do stínu, schováme se před přímými slunečními paprsky a doplňujeme tekutiny. Co však tuto možnost nemá, je naše zahrada. Ta musí čelit teplotám letního období celý den a v přísunu životadárné vody je plně odkázána na naši péči, na kterou mnozí z nás zapomínají.

Závlaha je však pro říši rostlin to nejdůležitější, ať už se jedná o květinový záhon, nebo jen o trávník. Možná vás to překvapí, ale právě přísun vody je nejzákladnějším aspektem pro krásný, zelený a vitální trávník. Pokud chcete zabránit spálenému trávníku a květům k zemi skloněným, musíte pravidelně zalévat. Možnosti máte v podstatě dvě. Můžete si pořídit automatický závlahový systém, nebo zakoupit potřebné vybavení pro ruční zalévání. V tomto článku vám poradíme, jak si zjednodušit práci při ručním zalévání.

 

Zaléváme ručně

Kropáč a spoustu kroků od sudu pod okapem k záhonkům a zpět. Způsob je to sice účinný, avšak poněkud úmorný. Dnes však už existují možnosti, jak zalévat a přitom se neunavit. Stačí nakoupit jen několik málo výrobků.

Základem je prostředek, který dopraví vodu z místa zdroje do místa zálivky. Tím je zahradní hadice. Pro zalévání zahrady se používají většinou ½ a ¾ coulové hadice s ohledem na potřebnou délku. Při jejím výběru byste se měli nejvíce zaměřit především na kvalitu. Není nic horšího, než když musíte zalévání neustále přerušovat kvůli zalomené hadici. To bývá častým jevem u levných hadic s tenkou stěnou bez výztuhy. Také kroucení hadice je velmi nepříjemné, obzvláště v případě, když ji chcete úhledně stočit a uložit na závěs.

 

Zahradní hadice černo-zelená 1/2“ - metráž IMIREAL Zahradní hadice PROFI modrá 1/2“ - metráž IMIREAL Zahradní hadice zelená 3/4“ - metráž IMIREAL Zahradní hadice SILVER 1/2“ - 25m HADOVKA - expanzní zahradní hadice 7,5 - 22,5m

Hadice černo-

zelená 1/2" metráž

10 Kč

Hadice modrá

PROFI 1/2" metráž

20 Kč

Hadice zelená

3/4" metráž

30 Kč

Hadice SILVER

PROFI 1/2" 25m

669 Kč

Hadice expanzní 7,5

- 22 m smršťovací

650 Kč

 

Pryč je doba, kdy se hadice na zahradním kohoutku jistila kleštěmi utaženým kusem drátu. Dnes se používají tzv. rychlospojky. Ty jsou dostupné pro jakýkoliv průměr hadice a pomocí různých nástavců je připojíte na jakýkoliv zahradní kohoutek, včetně toho hladkého. Stejně snadno spojíte dvě hadice za sebe, nebo si můžete vodovodní přípojku třeba rozdvojit a přísun vody do každé hadice regulovat zvlášť.

 

Rychlospojka 1/2 Kohoutkový nástavec 3/4 Spojka na kohout CLABER Spojka dvoucestná CLABER Spojka opravná 1/2

Rychlospojka 1/2"

CLABER

44 Kč

Nástavec na kohout

3/4" CLABER

29 Kč

Kohout. rozdvojka

1/2" CLABER

185 Kč

Spojka dvoucestná

1/2" CLABER

36 Kč

Spojka opravná

1/2" CLABER

44 Kč

 

Na konec hadice můžete připojit nesčetné množství zalévacích prostředků, od jednoduché postřikovací trysky, přes různé multifunkční pistole, až po nadzemní, poloautomatické, postřikovací systémy pro zavlažování trávníku. Identický rychlospojný systém naleznete třeba i u zahradní sprchy nebo u kartáče na mytí vozidel.

 

Postřiková tryska CLABER Tryska postřikovací PLUS CLABER Zavlažovací pistole CLABER Zavlažovač COMPACT 160 CLABER Postřikovač IMPACT TRIPOD CLABER

Zavlažovací tryska

CLABER

88 Kč

Zavlažovací tryska

PLUS CLABER

102 Kč

Zavlažovací pistole

CLABER

119 Kč

Překlápěcí

postřikovač CLABER

299 Kč

Trojnožka

postřikovač CLABER

749 Kč

 

Pokud nemůžete, nebo nechcete k zalévání využívat domovního vodovodu, máte další možnosti. Voda může do hadice proudit stejně tak ze studny, jako ze zahradního sudu nebo jímky, v níž se nashromáždila dešťová voda. Poslouží Vám přitom čerpadla. Ta se dělí dle svého použití. Pokud budete chtít čerpat vodu ze studny nebo vrtu, potřebujete čerpadlo tlakové, pro čerpání z jímky čerpadlo ponorné, u zahradního sudu využijete čerpadlo sudové, nebo můžete využít i čerpadla povrchová – samonasávací.

 

Sudové čerpadlo  HECHT 3350 Čerpadlo hlubinné VP300 ELPUMPS  Čerpadlo ponorné  ELPUMPS CT2274W  Čerpadlo ponorné  ELPUMPS CT2274

Sudové čerpadlo

HECHT 3350

1.199 Kč

Čerpadlo hlubinné

ELPUMPS VP300

1.499 Kč

Čerpadlo ponorné

ELPUMPS CT2274W

1.599 Kč

Čerpadlo ponorné

ELPUMPS CT2274

1.899 Kč

 

 

Čerpadlo ponorné ELPUMPS CT3674 Čerpadlo proudové JPV 1300 B ELPUMPS   Čerpadlo hlubinné BP 1/4 ELPUMPS

Čerpadlo ponorné

ELPUMPS CT3674

2.199 Kč

Čerpadlo proudové

ELPUMPS JPV1300B

2.999 Kč

Domácí vodárna

ELPUMPS VB 25/133

4.599 Kč

Čerpadlo hlubinné

ELPUMPS BP 1/4

6.299 Kč

 

Dobrá rada na závěr. Zalévat zahradu je nejvhodnější po ránu, kdy půda není ještě rozpálená a maximum vody se tak vsákne do půdy. Druhou možností je pozdní večer, kdy už půda pomalu vychladá. Nevhodné je zalévání v průběhu dne. Nejen, že se většina vody vypaří dříve, než se vsákne, ale především hrozí, že rozpálenou vegetaci chladnou vodou tzv. spálíte.

 

Přečtěte si také druhý díl tohoto článku, věnovaný automatickým závlahovým systémům.

 

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích