Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Plynový, uhelný nebo elektrický gril?
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Publikováno / aktualizováno: 6. března 2019

 

Plánujete-li si pořídit svůj zcela první gril, stojíte pravděpodobně před zásadní otázkou, zda si koupit gril plynový, uhelný nebo elektrický. Každý z nich mé své výhody a nevýhody, o kterých je dobré při rozhodování vědět.

 

Elektrické grily

Elektrické grily bývají ideální volbou především do měst - zejména pokud chcete grilovat na balkónu či terase bytového domu. Kouř z uhelného grilu by totiž obtěžoval sousedy, a plynová bomba by zase představovala společenské riziko z hlediska bezpečnosti (zákaz používání propan-butanových lahví bývá u bytových domů celkem častým a pochopitelným jevem). Elektrické grily mívají navíc menší rozměry a tak jsou i z hlediska skladovatelnosti pro bytové potřeby ideální. Malé, tzv. stolové verze elektrických grilů pak můžete postavit i na sporák pod digestoř a grilovat v jakoukoliv roční dobu.

Jádrem elektrických grilů je topná spirála s příkonem 2 a více kilowatt, takže se nejedná o zrovna úspornou formu grilování. Lepší variantou je, pokud je spirála umístěna pod roštem, a žár tak působí přímo na grilovaný pokrm (stejně, jako je tomu u plynových a uhelných grilů). Některé modely grilů mají spirálu ukrytou do celokontaktní teflonové plochy. Tato forma však již s grilováním nemá nic moc společného – to už můžete danou surovinu udělat na pánvičce a chutnat bude stejně.

Výhody:

 • Bez kouře - vhodný na balkóny a terasy
 • Snadná regulace teploty
 • Malé rozměry

 

Weber Q 1400 Dark Grey

Nevýhody:

 • Závislost na zdroji elektrické energie
 • Vyšší náklady na provoz

 

Cenové rozpětí:               8.000 – 15.000 Kč 

 

Náš tip: Elektrický gril Weber Q 1400 Dark Grey

 

Uhelné grily

Vyznavači uhelných grilů nedají dopustit na typickou chuť a vůni pokrmů připravovaných na žáru z dřevěného uhlí či briket, a nutno připustit, že na tom něco asi bude. Jiným zase vyhovuje naprostá nezávislost těchto grilů – nepotřebujete ani elektrický proud, ani s sebou nemusíte tahat bombu s plynem. Uhlí nebo brikety se dají většinou koupit na každé větší benzínové pumpě a grilovat tak můžete, dá se říci, kdekoliv. Bezkonkurenční výhodu pak představuje možnost rozdělání klasického ohně poté, co je již vše ugrilováno. Večerní posezení u ohně má úžasnou atmosféru a milé je zejména v závěru léta, kdy již nebývají večery až tak teplé.

 

Uhelné grily mají samozřejmě také i své nevýhody. Patří mezi ně zejména delší doba potřebná pro rozpálení grilu, nutnost přikládat při dlouhodobějším grilování, horší možnosti regulace grilovací teploty a pak také následná manipulace s popelem. Při výběru je tak obzvláště důležité zajímat se o technická provedení jednotlivých grilů, která mohou uvedené nevýhody eliminovat na minimum. Zajímejte se proto o provedení popelníku a jeho vysypávání, zda má gril rošt uzpůsoben pro snadné doplňování paliva, zda je vybaven spodní i horní regulací průtoku vzduchu (teplotu zdroje žáru nelze jiným způsobem regulovat) a zda k němu lze dokoupit i tzv. podpalovací komín, jehož prostřednictvím se uhelný gril rozpaluje nejsnáze.

Weber Master-Touch ® GBS C-5750 Smoke Grey 

Výhody:

 • Nezaměnitelná charakteristika připravených pokrmů
 • Nižší pořizovací cena
 • Nižší hmotnost a snadnější manipulace (žádná bomba, žádný kabel)
 • Možnost po grilování rozdělat oheň pro posezení

 

Nevýhody:

 • Manipulace s popelem
 • Nutnost přikládat při delším grilování
 • Horší možnosti regulace teploty
 • Delší doba rozehřátí grilu

 

Cenové rozpětí:               2.300 – 15.500 Kč

Náš tip: Gril na dřevěné uhlí Weber Master-Touch GBS C-5750 Smoke Grey

 

Plynové grily

Největší devizou plynových grilů je jejich komfortnost a rychlost. Otočíte knoflíkem, stisknete tlačítko a za chviličku můžete pokládat na rošt. Žádné komplikované zapalování či zdlouhavé čekání na správnou teplotu – plynový gril je rozpálený coby dup. Ocení to především ti z vás, kteří si chtějí na grilovaných pokrmech pochutnávat i v týdnu, kdy po příchodu z práce nebývá mnoho času nazbyt. Mezi další výhody pak patří velmi snadná regulace grilovací teploty, nízké provozní náklady i absence špinavé práce s popelem.

 

Komfort bývá něčím vyvážen a nejinak je tomu i u plynových grilů. Plynové grily jsou již sami o sobě o něco těžší, než třeba grily uhelné. Další kilogramy navíc pak představuje samotná bomba s plynem, která plná váží přes 10 kilogramů. Celková hmotnost grilu s připojenou bombou tak představuje poněkud ztížené podmínky pro častou manipulaci. Pro obzvláště velký plynový grily je proto vhodné najít celosezónní zahradní stanoviště. Určitou komplikaci může představovat lokalitě vzdálené prodejní místo, kde lze plynovou bombu vyměnit za plnou. Individuální nevýhodu pak může představovat vyšší pořizovací cena plynových grilů.

 

Weber Spirit II E-320 GBSVýhody:

 • Komfort – zapálení na jedno stisknutí tlačítka
 • Rychlé rozpálení
 • Regulace výkonu

 

Nevýhody:

 • Vyšší pořizovací náklady
 • Těžší při manipulaci (hmotnost plynové bomby)
 • Lokálně ztížené podmínky pro výměnu propanbutanových lahví

 

 Cenové rozpětí:               8.000 – 60.000 Kč

 

 Náš tip: Plynový gril Weber Spirit II E-320 GBS Black

 

 

Přečtěte si také články:    

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích