Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Články / Tipy pro zahradu a dílnu / Jak vybrat nůžky na živý plot
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2020

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak se zbavit zelené vody v bazénu

Jak vybrat nůžky na živý plot

 

 

 

Jak vybrat nůžky na živý plot

Publikováno / aktualizováno: 20. září 2019

 

Součástí většiny zahrad bývají živé ploty a celá řada keřů. Rostliny jsou to vcelku nenáročné, přesto jim jednou či dvakrát do roka péči věnovat musíme. Chceme-li, aby byly skutečnou okrasou, musíme je alespoň pravidelně stříhat a tvarovat. Pár málo keřů ručními nůžkami zvládnout lze. U dvacet metrů dlouhého a dva metry vysokého živého plotu už bychom se pořádně zapotili a strávili bychom tím celý víkend. V takovém případě je ideální použít motorizované plotové nůžky, lidově zvané plotostřihy. Jejich výběru se budeme věnovat v tomto článku.

 

Předtím, než v prodejně sáhneme po prvních plotových nůžkách, které nás osloví svým designem, bychom se měli zamyslet nad těmi nejdůležitějšími výběrovými aspekty. Konkrétně vzhled přístroje by měl být v případě nůžek až tím posledním, na co bychom měli brát zřetel – v kůlně, kde po většinu roku budou uskladněné, přece jen moc parády nenadělají. Mnohem důležitější je, aby perfektně odvedly práci, kterou od nich očekáváme, kvůli které jsme si je pořídili.

 

Projděte si svou zahradu a ujasněte si odpověď na následující otázky:

  • jak dlouhý a vysoký máte živý plot a jaké dřeviny z hlediska tvrdosti jej tvoří
  • kolika samostatně stojícím keřům máte v úmyslu udávat tvar
  • jak často chcete tyto rostliny upravovat
  • jaká je lokální dostupnost elektrické energie
  • vadí-li vám natahování elektrické šňůry po celé zahradě

 

Nyní si plotostřihy detailně rozebereme – určitě při čtení pochopíte, proč jsme se na dané otázky ptali.

 

Druhy pohonu plotových nůžek

 

Nůžky elektrické, napájené ze sítě 230V

Největší výhodou elektrických modelů je jejich malá hmotnost, dobrá ovladatelnost a nízká hlučnost. Nabídka těchto modelů na trhu je nejširší a bývají nejčastější volbou především díky nízké ceně.  Mezi nevýhody patří nižší výkon stroje, nárok na dostupnost elektrické energie a mnohdy obtěžující manipulace s přívodním kabelem. Elektrické nůžky určitě nejsou vhodné pro velmi časté používání, nehodí se pro střih silnějších větví a úpravu keřů z tvrdého dřeva.

 

Nůžky na živý plot el. HSE 42 STIHL  Nůžky na živý plot el. UH 5570 Makita Nůžky na živý plot el. HSE 61 STIHL  Nůžky na živý plot el. UH 6570 Makita

Elektrické nůžky

STIHL HSE 42

3.090 Kč

Elektrické nůžky

MAKITA UH 6570

3.890 Kč

Elektrické nůžky

STIHL HSE 61

4.090 Kč

Elektrické nůžky

MAKITA UH 7580

5.890 Kč

 

Nůžky se spalovacím motorem – benzínové

Benzínové modely zahradních nůžek disponují především vyšším výkonem, což umožňuje využití delší střižné lišty s větší mezizubní mezerou. Vyšší krouticí moment spalovacích motorů hravě zvládne střih i silnějších větví bez ohledu na tvrdost dřeviny. Použít se dají kdekoliv, na jakkoliv velkou plochu a nijak neomezují při práci. Jde zpravidla o robustní stroje, které snesou větší a častější zátěž. Profesionální varianty jsou pak vyloženě určeny pro každodenní nasazení při úpravě rozsáhlých zahrad a veřejné zeleně. Mezi nevýhody patří logicky vyšší hmotnost, hlučnost a cena.

 

Nůžky na živý plot motorové HS 45 STIHL Nůžky na živý plot motorové HS 82 R STIHL

Benzínové nůžky

STIGA SHP 60

4.290 Kč

Benzínové nůžky

STIHL HS 45

6.790 Kč

Benzínové nůžky

STIHL HS 82 R

16.490 Kč

Benzínové nůžky

HONDA HHH 25 D 60

18.490 Kč

 

Elektrické nůžky napájené akumulátorem

AKU nůžky částečně kombinují výhody obou předchozích kategorií. Jsou tiché, poměrně lehké a žádným kabelem vás při práci obtěžovat nebudou.  Moderní Li-ion baterie dokážou nabídnout až 60 minut práce na jedno nabití, jejich výměna bývá navíc velice snadná. Určité nevýhody však také mají – patří mezi ně nižší výkon a vyšší cena. Pokud máte zeleně více, určitě si k nůžkám pořiďte alespoň dvě baterie na výměnu, abyste si nemuseli dělat nabíjecí přestávky. Dobu nabíjení výrazně zkrátí využití rychlonabíječky.

 

Nůžky na živý plot aku HSA 25 STIHL Nůžky na živý plot aku SHT 4620 STIGA Nůžky na živý plot AKU HSA 66 STIHL Nůžky na živý plot AKU HSA 86 STIHL Nůžky na živý plot AKU HLA 65 STIHL

AKU nůžky

STIHL HSA 25

2.490 Kč

AKU nůžky

STIGA SHT 4620

4.390 Kč

AKU nůžky

STIHL HSA 56 SET

6.590 Kč

AKU nůžky

STIHL HSA 86

7.490 Kč

AKU nůžky

STIHL HLA 65

9.690 Kč

 

Čemu byste měli věnovat pozornost:

 

Výkon motoru – parametr, který se uvádí zpravidla ve wattech a pohybuje se obvykle v rozmezí 400-900W. Čím větší výkon nůžky mají, tím snáze přestřihnou tvrdší a silnější výhonky. Slabé stroje můžete na tvrdších dřevinách bez problémů spálit.

Délka střižné lišty - ta se obvykle pohybuje v rozmezí 400-600mm a úzce souvisí s výkonem motoru. Čím delší lišta, tím větší výkon by měly nůžky mít. Délku lišty byste měli volit s ohledem na účel. S kratší lištou snáze vytvarujete např. tvar koule. Dlouhá lišta je zase vhodná na velkou plochu živého plotu – mnohem snáze s ní udržíte rovinu

Zubová mezera střižné lišty – mezera mezi jednotlivými zuby lišty určuje, jak silnou větev nůžky zvládnou přestřihnout na jediný řez. Ten představuje pro rostlinu nejmenší zátěž. Nůžkám s malou mezizubní mezerou nezbývá nic jiného, než silnější větvičky doslova „upižlat“, což je pro každou rostlinu ten největší šok. Zubová mezera je opět odvislá od výkonu motoru – tu největší naleznete u těch nejsilnějších strojů vybavených zpravidla benzínovým motorem.

Kvalita střižné lišty – dbejte na kvalitu celého stroje, u lišty však dvojnásobně. Mnoho značek, především těch z Číny, uvádí na první pohled nadprůměrný výkon motoru. Ten, i kdyby byl skutečný, je vám k ničemu, pokud lišta nevydrží ani první sezónu. Kvalitní lišta je vyrobena z prvotřídního materiálu, je vyřezávána laserem a laserem je i nabroušena. Taková lišta bude i po několika letech krásně přestřihovat i mladé měkké výhonky, které by nekvalitní lišta jen přežvykovala mezi zuby. Nože nekvalitní lišty nenabrousí nikdo nikde.

Úchop stroje – nůžky na živý plot vám musí padnout do ruky. Napomáhají tomu ergonomické úchyty a otočné rukojetě, díky kterým můžete stroj pohodlně držet a ovládat v různých pracovních polohách. Velice důležitá je také vyváženost stroje, která značně snižuje únavu při práci.

Hmotnost stroje – na hmotnost nůžek si dejte obzvláště pozor u benzínových variant, které jsou obecně těžší. Dva různé stroje, které mají udávaný stejný výkon a na první pohled vypadají stejně veliké, mohou mít zásadním způsobem rozdílnou hmotnost. Je potřeba si uvědomit, že čím déle budete se strojem pracovat, tím více ucítíte každé deko navíc. Čím těžší stroj, tím více vás budou bolet ruce.

Antivibrační systém – brání přenosu vibrací do rukou obsluhy. Důležitý je obzvláště u benzínových variant strojů. Vybavena je jím většina strojů, jde však o to, nakolik je daný systém efektivní. Nejlepším způsobem je vyzkoušet si jeho funkci v praxi.

Celková kvalita výrobku – ta je, jak se říká, vždy až na prvním místě. Zajímejte se nejen o kvalitu lišty, ale také o kvalitu použitých kovů a plastů na zbytku stroje, o kvalitu zpracování a snadnost údržby.

 

Několik dobrých rad na závěr:

Pokud potřebujete udržovat nadstandardně vysoký živý plot, zapomeňte na štafle a vybírejte v kategorii teleskopických nůžek. S jejich pomocí ostřiháte z pohodlí země i několik metrů vysoký plot. Střižnou lištu mívají nastavitelnou do několika poloh, abyste mohli plot pohodlně zastřihnout i shora.

Pro přesné tvarování malých okrasných dřevin jsou ideální malé zahradní akumulátorové nůžky. Ty mívají ve výbavě dvě vyměnitelné lišty – jednu na zastřihávání dřevin a druhou na zastřihávání trávy.

Dávejte pozor na poškození nůžek během jejich používání. Častým jevem je zachycení plotového pletiva do nůžek, kontakt s betonem a podobně. Tyto delikty mívají zásadní dopad na nadměrné opotřebení lišty, s kterým bude ruku v ruce klesat i efektivita vynaložené práce. 

Dobrý produkt koupíte jen u dobrého prodejce. Specializované prodejny zahradního nářadí mají bohaté zkušenosti s kvalitou jednotlivých značek dostupných na našem trhu. Doporučujeme neklást důraz na nízkou cenu a širokým obloukem se vyhnout nákupu v supermarketech. Dobrá koupě není jen o ceně, ale také o fundovaném doporučení stroje vhodného vašim potřebám a bezproblémovém servisním zajištění po dobu záruky i po jejím uplynutí.

Samozřejmostí každého nákupu by mělo být: možnost vidět a slyšet nabízený model v běhu, zprovoznění zakoupeného výrobku prodejcem a jeho předvedení, zaškolení v obsluze a údržbě stroje.

Jakým značkám se dá obecně důvěřovat? Určitě mezi ně patří světově renomované značky, jakými jsou např. STIHL, HONDA, STIGA, SHINDAIWA či MAKITA.

 

 

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích