Zapomenuté heslo | Registrace Přihlášení:
Navigace: ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL s.r.o / Naše služby / Závlahové systémy
Kategorie
Newsletter
Chcete zasílat aktuální informace?

Rychlý kontakt
 
TEL:  382 271 693
GSM: 731 441 904
    pisekmilanparal.cz
Novinky

Podzimní cenová akce na techniku STIHL 2019

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Jak vybrat nůžky na živý plot

Jak vybrat nejlepší vysavač a fukar na listí

Jak vybrat motorovou pilu

Kultivátor? Mnohem větší pomocník, než se zdá!

Závlahové systémy

 

 

                         

 

Proč zavlažovat?

Zalévání trávníku a zahrady konví, nebo hadicí vyžaduje mnoho času i energie a to hlavně v období sucha, kdy je potřeba často a pravidelně zalévat velkým množstvím vody. Automatickým závlahovým systémem tomu můžete předejít a tím si velmi zpříjemnit svůj život.

 

Mezi základní přednosti automatického závlahového systému patří:

- dosažení úspor vody díky rovnoměrné závlaze

- minimální odpar vody při závlaze v nočních nebo ranních hodinách

- šetrnější způsob závlahy a lepší využití vody

- automatická závislost na srážkách

- značná úspora času oproti ručnímu zalévání

- rychlá návratnost investičních nákladů

- ochrana před odcizením, systém je trvale pod zemí

- nižší poškození trávníku, žádné hadice se nepovalují po zahradě

- velice snadná obsluha závlahy, po nastavení pracuje sama

- možnost členění závlahy do sekcí s různými požadavky na závlahu

- vytvoření velmi zajímavého vizuálního efektu a příjemného mikroklima

- v čase dovolené nemáte starost o svou zahradu

- vyšší zhodnocení vašeho pozemku

 

 

                            

 

Z čeho se automatický závlahový systém skládá?

Automatická závlaha je ovládaná řídící jednotkou, která ovládá elektromagnetické ventily, přes které protéká voda k jednotlivým výsuvným postřikovačům, ke kapkové závlaze či mikro-závlaze. Mezi řídící jednotku a elektromagnetické ventily lze zapojit dešťový senzor, který vypíná závlahu při napršení 5mm/m2. Řídící jednotka ovládá elektromagnetické ventily pod bezpečným napětím 24V, když není možnost zapojit řídící jednotku na 230V, lze použít řídící jednotku, která je ovládaná 9V baterií.

Tlaková voda vede od zdroje (napojení vody) v zemi k elektromagnetickým ventilům, které jsou v šachtě, a od nich vede voda k jednotlivým závlahovým sekcím. Na tlakovou vodu lze připojit vodovodní zásuvky pro připojení zahradní hadice. Rozvod vody se provádí polyetylenovou hadicí, která se spojuje instalačním materiálem.

 

Ukázky závlahových systémů

 

Systém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahy

 

Systém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahy

 

Systém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahySystém automatické závlahy

 

 

Realizace svépomocí

 

Nabízíme vám jednoduchý návod, jak si vyhotovit automatický závlahový systém svépomocí a tím snížit své náklady.

 

Než začneme s realizací automatické závlahy.

NUTNÉ:

- mít plánek pozemku (v měřítku, např. 1:100), který chceme zavlažovat


- zjistit jaký je zdroj vody na který se připojíme (tlak a průtok vody v l/min) 

 

- Máme-li plánek, který je v měřítku 1:100, tak jeden centimetr na plánku, je jeden metr ve skutečnosti. Potřebujeme pouze kružítko, tužku a pravítko. Nejprve je potřeba si zjistit dostřik rozstřikovačů. V katalogu u každého typu rozstřikovače je tabulka jak s dostřikem, tak s průtokem, pak můžeme začít s projektem.

 

- Do plánku si rozmístníme rozstřikovače tak, aby se překrývali minimálně 20% a nestříkali tam, kam nepotřebujeme (například na omítku domu). Rozstřikovače by měli směřovat od domu do trávy a tak podobně, nevadí, když stříknou do jezírka či na zámkovou dlažbu.

Pro menší travnaté plochy lépe zakreslovat výsuvné rozstřikovače – RAINJET, tam kde je větší plocha zakreslovat výsuvné turbínové rozstřikovače – RAINJET. Když budete chtít zakreslovat mini-rotorové rozstřikovače – RAINJET, doporučujeme pro kvalitní zálivku překrytí od jednoho rozstřikovače k druhému. Tento typ je vhodný například při menším průtoku vody.

 

- Když máme hotový plánek závlahy a víme jaký je tlak a průtok vody, můžeme navrhnout závlahu buď v ¾“ (při průtoku cca 35 l/min), nebo v 1“ (při průtoku cca 60 l/min). Podzemní závlahový systém CLABER je zhotoven pro průměry ¾“ a 1“.

 

- Při rozvržení závlahy na jednotlivé sekce vycházíme z toho, jaký má průtok zdroj vody, na který se chceme připojit a podle toho spočítáme počet rozstřikovačů, který v součtu nesmí překročit naměřený průtok vody.

 

- Nutno počítat s tím, že při průtoku vody k rozstřikovačům vznikne ztráta na průtoku, proto doporučujeme odečíst 10% z průtoku, které je pro běžné rodinné domy dostačující.

Příklad: Při průtoku 60 l/min počítat průtokem 54 l/min a máme-li v projektu například sestavu z výsuvných rozstřikovačů s označením 90043 (11,5 l/min) a 90055 (7,1 l/min), tak se nám do této sekce vejdou rozstřikovače 2 x 90043 (23 l/min) a 4 x 90055 (28,4 l/min) a výsledný průtok je 51,4 l/min.

 

- Ke každému typu rozstřikovače je tabulka s technickými údaji o maximálním dostřiku a průtoku vody, při 1,5, 2 a 3 barech.

 

- Při plánování jednotlivých sekcí je potřeba vzít v úvahu požadavky vašeho trávníku na závlahu, jako jsou slunná a stinná místa a tyto místa oddělit jednotlivými sekcemi.

 

- Pro záhony, skleníky, živé ploty, okrasné dřeviny a jiné podobné výsadby lze použít kapkovou závlahu, která se vede po povrchu, nebo pod mulčovací kůrou. Prokapávací hadice má v sobě umístněné kapkovače od sebe vzdálené 33 cm s průtokem 2 l/hod při tlaku 0,5 – 1 baru. S těmito údaji také nutno počítat při projektu.

 

- S automatickou závlahou se dá realizovat i mikrozávlaha a kapková závlaha pro skalky, květináče, truhlíky a tak podobně.

 

Po zhotovení projektu závlahového systému můžeme začít se samotnou realizací.

 

 

 

Postup práce


- Rozměříme a vykolíkujeme místa, kde umístníme rozstřikovače

- Rozvrhnout kudy vést výkopy a šachty s elektromag. ventily

- Provést výkopy pro rozvod vody a elektroinstalace

- Instalovat závlahu od zdroje vody

- Umístnit řídící jednotku v technické místnosti

- Přidělat dešťové čidlo na nechráněné místo pozemku (přístup deště, slunce)

- Natáhnout a zapojit kabely k Ř.J.,elektromag.ventilům a dešťovému čidlu

- Vyzkoušet závlahu

- Zahrnout výkopy

- Seřídit rozstřikovače a nastavit řídící jednotku

 

                          

 

Technický popis rozvodu závlahového systému

- Rozvod závlahy se vede od zdroje vody, jako je studna, vrt, dešťová jímka, nebo z vodovodního řádu. Rozvod se vede přes hlavní uzávěr vody, filtr a vypouštěcí ventil pro zazimování. Při příliš velkém tlaku vsadit redukční ventil (výsuvné rozstřikovače RAINJET jsou navrženy pro tlak 1,5 – 3 Bary).

 

- Tlaková voda se přivede k elektomegnetickým ventilům a od nich se vede hadice k jednotlivým závlahovým sekcím rozstřikovačů. K elektromagnetickým ventilům je potřeba také přivést kabel od řídící jednotky a dešťového senzoru. Elektromagnetiské ventily se pečlivě uloží v zemi na ploché kameny, drť či kačírek. Od každého elektromagnetického ventilu vede voda do jednotlivé sekce rozstřikovačů (jejich počet závisí na průtoku množství vody). Přes tento rozvod se před zasypáním systému položí šachta tak, aby měla vršek zároveň s terénem. Spodek šachty zasypat drtí tak, aby dovnitř nevnikala zemina.

 

- Jednu sekci závlahy tvoří vždy jeden z elektromagnetických ventilů společně s propočítaným počtem rozstřikovačů, nebo s kapkovou závlahou.

 

- Závlahu rozvádíme polyetylenovými hadicemi, které spojujeme, nebo větvíme instalačním matriálem určeným pro daný průměr hadice. Hadici vedeme od elektromagnetického ventilu k jednotlivým rozstřikovačům. Rozstřikovač je potřeba pečlivě usadit zároveň s povrchem pozemku.

 

- Na každou závlahovou sekci se dává v nejnižším místě drenážní ventil pro odvod zbytkové vody po ukončení zavlažování. Nutno zajistit výtok vody v místě ventilu drenáží.

 

- Hadici pro kapkovou závlahu vedeme v zemi do místa určení, kde se napojíme a prokapávací hadici vedeme po povrchu mezi rostlinami. Pro rozvod prokapávací hadice použít k tomu určený spojovací materiál.

 

- Kapková závlaha a mikrozávlaha se rozvádí v kombinaci ½“ hadice s ¼“ hadičkami, odkapávači a mikrorozprašovači.

 

- Řídící jednotku umístníme v technické místnosti jako je například zahradní domek, garáž, sklep. Zapojení : Transformátor Ř.J. se připojí k 230 V a dva slabé kabely (černý a červený) se připojí ve spodu řídící jednotky ke svorkovnicím na AC + AC. Zde jsou také svorkovnice 1,2,3,4… (počet podle zvoleného typu řídící jednotky), z těchto svorkovnic se vede kabel jednotlivě ke každému elektromagnetickému ventilu. Ze svorkovnice označené C vedeme kabel k dešťovému senzoru, spojíme s jedním kabelem a druhý kabel od dešťového senzoru propojíme s každým elektromagnetickým ventilem. Toto je nejjednodušší zapojení závlahy.

 

 
Použití jednoduššího závlahového systému.


Pro různé druhy menších závlah se dají použít programovatelné jednotky, které se napojují přímo na zahradní ventil a jsou napájeny 9V baterií. Rozvod vody z programovatelné jednotky je veden ½“ hadicí. Tímto systémem se dají zavlažovat menší travnaté plochy (výsuvné rozstřikovače COLIBRI), také záhony, skalky, květináče, truhlíky, a to použitím kapkové závlahy, nebo mikrozávlahy.

 

Zákaznická linka

ZAHRADNÍ TECHNIKA PÁRAL, s.r.o.
Pražská 484, 397 01 Písek
Telefon: +420 382 271 693
Mobil: +420 731 441 904
E-mail: pisek (@) milanparal.cz

Informace o EET

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Sledujte nás na sociálních sítích