Vybíráme štípačku na dříví

Vybíráme štípačku na dříví

Ne úplně každému je jasné, čím se při výběru té nejoptimálnější štípačky řídit. My vám, samozřejmě, poradíme!

Hydraulické štípače dřeva patří v současné době k hojně vyhledávanému sortimentu. Může za to dřevo, které se v posledních letech opět stává cenově dostupnou formou vytápění. Štípačky na dřevo jsou pak chytrým řešením, jak si výrazně ušetřit čas a námahu s přípravou paliva do potřebné podoby. Současný trh nabízí nepřeberné množství štípaček dřeva a ne úplně každému je jasné, čím se při výběru té nejoptimálnější štípačky řídit. A právě s tím bychom vám chtěli poradit v tomto článku.

 

Jak hydraulická štípačka funguje?

Základ štípačky tvoří pohonná jednotka. Tou je nejčastěji elektromotor, ale může to být i čtyřtaktní benzínový motor. Ten dává do pohybu olej v hydraulickém okruhu, jehož prostřednictvím dochází k posuvu pístu se štípacím klínem. Klín se plynule pohybuje proti opěrné lavici, na které stojí nebo o kterou je zapřen štípaný kus dřeva. Silou několika tun dle výkonu štípačky dochází k rozštípnutí polena.

 

Z jakých typů štípaček máme na výběr?

Štípačky se v základu rozdělují na horizontální a vertikální. Horizontální štípačky pracují ve vodorovné poloze, kdy se štípané dřevo ukládá na bok před zarážku. Horizontální štípačky jsou určeny pro méně časté štípání polen o délce cca. 50 cm a průměru do 25 cm. Jsou poháněny elektromotorem o výkonu 1.500 až 2.200 wattů a dosahují tak štípací síly 4 až 6 tun. Jejich výhodou je nízká hmotnost, dobrá manipulovatelnost, snadné uskladnění a především příznivá cena. Za zmínku stojí také fakt, že si vystačí jen 230 volty. Jejich nevýhodou je pak nižší výkon, omezení v délce a průměru polena a méně komfortní způsob práce, kdy se musí polena obouručně zvedat a ukládat na štípačku.

 

Vertikální štípačky pracují v poloze svislé. Špalky se staví na lavici, která zpravidla mívá několik výškových úrovní pro různě dlouhá polena. Pro nejkratší polena se lavice umístí do nejvyšší úrovně a naopak dlouhá a těžká polena se staví až dolu na základnu štípačky. Vertikální štípačky dokážou rozštípnout špalek o délce až 1,5 metru a průměru i více jak půl metru v závislosti na tvrdosti dřeva. Tyto štípačky pohánějí třífázové motory o výkonu 3.000 až 3.800 wattů, díky čemuž dosahují štípací síly 6 až 16 tun. Tento výkon si vyžaduje také určitou robustnost štípačky. Ta se odráží ve hmotnosti stroje, která se pohybuje dle výkonu od 100 do 200 Kg. Na manipulaci jsou vertikální štípačky tedy poněkud náročnější. Ta je o něco snazší díky páru koleček, na které se štípačka nakloní a za madla odtáhne.

Obrovskou výhodou vertikálních štípaček je možnost nahrazení základního štípacího klínu. Standardní klín rozštípne poleno na jeden pohyb pístu na dvě poloviny. Pokud však nasadíte na stroj čtyřramenný kříž, rozštípnete, jak se říká jedním vrzem, poleno rovnou na čtvrtiny. Existují i speciální klíny, které snadno rozštípnou krátké, ale velmi široké špalky. Ale právě pro takovéto využití potřebujete vysokou štípací sílu, kterou vertikální štípačky disponují. Sílu až desítky tun přenesenou na ostrou hranu štípacího klínu neustojí ani ty nejsukovatější špalky. Možnost každodenní použití takovéhoto stroje je samozřejmostí.

 

Bezpečnost až na prvním místě

Vertikální štípačky jsou konstruovány tak, aby jejich obsluha byla co nejbezpečnější. Každá štípačka má dvě ramena, která jednak slouží jako přidržovací kleště a brání tak prudkému rozlétnutí štípaného polena, ale zároveň jsou napojeny na ovládací spínače, které uvádějí píst do pohybu. Píst se uvede do pohybu pouze v případě, že obsluha stlačí obě dvě ramena štípačky současně, což nelze udělat jinak, než pomocí obou rukou. Ve chvíli, kdy dojde k puštění jednoho z ramen, píst okamžitě zastaví. Dojde-li k uvolnění i druhého ramena, píst vyjede zpět nahoru do své výchozí pozice. Důmyslným ovládáním stroje se tak dosahuje i maximálního bezpečí pro obsluhu.

 

Základní doporučení

  • Pokud potřebujete jen občas naštípat drobnější a kratší polena, zvolte elektricky poháněnou horizontální štípačku. Pořídíte ji již od 5.000 Kč.
  • Pokud štípáte dřevo pravidelně a jedná se většinou o delší a širší polena, zvolte elektricky poháněnou vertikální štípačku. Ty začínají na cenové hladině, která již klesla pod 10.000 Kč.

 

Na závěr

Štípačku dřeva vždy vybírejte u specializovaných prodejců zahradní techniky. Ukážou vám rozdíly mezi jednotlivými modely, doporučí ten nejvhodnější pro konkrétní potřeby, stroj sestaví, dovezou domů a předvedou jeho obsluhu.

 

Přečtěte si také tyto články:

Jak vybrat motorovou pilu

Jak vybrat nejlepší vysavač a fukar na listí

Jak zatočit se spadaným listím?

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout