Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?

Jak vybrat ideální gril a nesáhnout vedle?
Není to nic těžkého. Stačí mít jasno v důležitých výběrových aspektech. Poradíme vám!

 

Grilování s rodinou a přáteli vytváří uvolněnou atmosféru, díky které se stalo neodmyslitelnou součástí teplých letních večerů. Doby, kdy jsme grilovali pouze různé druhy uzenin a kuřecích plátků, jsou již naštěstí ty tam. Současné grily toho zvládnou daleko více. Máte chuť na pizzu? Ani to není vůbec žádný problém, stejně jako třeba palačinky nebo pravé italské rizoto. Stačí si jen vybrat ten správný gril, k němu pár doplňků a můžete začít.

Jak vybrat a nesáhnout vedle? Není to nic těžkého. Stačí mít jasno v důležitých výběrových aspektech. Předtím, než se půjdete podívat po nějaké nabídce, byste si měli ujasnit odpověď na několik základních otázek:

 

 

Kde budete grilovat?

Otázka „kde“ je klíčová. Pomůže vám jak s rozhodnutím mezi třemi základními druhy grilů dle využívaného zdroje žáru, tak s tím, jak moc by měl být skladný.

Jak často budete grilovat?

Je logické, že čím více hodláte gril využívat, tím více by toho měl vydržet a tím méně by měl být náročný na údržbu. Svou roli tak bude hrát druh použitých materiálů, provedení a robustnost.

Pro kolik osob budete grilovat?

Počet osob hraje důležitou roli ve výběru vhodné velikosti grilu. Je rozdíl, zda jste čtyřčlenná rodina, která většinou griluje jen sama pro sebe, nebo zda na grilování rádi a často zvete spoustu přátel.

Jaké pokrmy budete grilovat?

Jak jsme na začátku naznačili, lze dnes na grilu připravit takřka cokoliv. Ovšem pokud to zakoupený gril umožňuje. Pokud nechcete být v kreativitě omezeni, budete se zajímat o to, jaké grilovací techniky vám ten který model grilu umožní a zda lze k němu dokoupit potřebné kompatibilní příslušenství.

Kolik peněz chcete do grilu investovat?

Ať už budete kupovat gril uhelný nebo plynový, vždy bude pořizovací cena přímo odvislá od kvality a nabízených možností. Cenové rozpětí grilů je opravdu veliké. Maličký přenosný gril na dovolenou koupíte za pár stovek, plně vybavený gril pro velké zahradní párty bude pravděpodobně stát i několik desítek tisíc.

 

Základní rozdělení grilů je dle využívaného zdroje žáru:

 

Nevíte, jestli si vybrat gril plynový, uhelný nebo elektrický? Přečtěte si náš článek „Plynový, uhelný nebo elektrický gril?“, v kterém do detailu probíráme všechny zásadní výhody a nevýhody každého z nich.

 

 

9 nejdůležitějších rad, které bystě měli mít vždy na paměti

Ať už budete kupovat gril uhelný, plynový nebo elektrický, vždy se zajímejte o to nejpodstatnější:

 

Bytelnost a stabilita konstrukce – velmi důležitý aspekt při výběru grilu. Snadno se totiž může stát, že o zapálený gril zavadíte vy nebo děti. Stabilní gril s bytelnou konstrukcí ustojí i poměrně dost velké šťouchnutí a nic se tak nestane. Chatrné grily, u kterých se pro co nejnižší cenu šetřilo na materiálu, může povalit i nenadálý poryv větru a vše může skončit popáleninami či požárem.

 

 

 

 

 

Víko – rozhodně nekupujte gril, který by neměl víko. To je dobré nejen z hlediska bezpečnosti, ale i nutné pro přípravu celé řady pokrmů, na které musí při přípravě působit teplo i z vrchu. Komfort poskytují grily, které vyřešené snadné zavěšení odklopeného víka.

 

 

 

 

 

 

Teploměr – dobrý gril je vždy vybaven teploměrem umístěním na víku. Pouhým pohledem na něj zjistíte, zda je již gril rozpálen, či zda v průběhu grilování působí na pokrm ta správná teplota.

 

 

 

 

 

Odkládací plochy – dobrý gril disponuje alespoň jednou odkládací plochou, ty lepší jich mívají více. Velice často budete potřebovat obě ruce volné a mít si kam odložit, aniž byste museli ke grilu stěhovat další nábytek či obtěžovat hosty, bývá v tu chvíli k nezaplacení.

 

 

 

 

 

 

Materiál a povrch kotlíku a víka – nejlepší variantou je dostatečně silný plech s kvalitní smaltovanou povrchovou úpravou – takový vydrží nejdéle a vyžaduje nejmenší údržbu. Špatné nejsou ani grily z nerezu. Vyhněte se grilům ze slabého plechu opatřených jen nástřikem. Takový dlouho nevydrží a po dvou sezónách už ani nebude vypadat hezky.

 

 

 

 

 

Druh mřížky / roštu – spokojeni budete s kovovým roštem (mřížkou) opatřeným smaltovaným povrchem, který se navíc velmi snadno čistí. Je dobré, existuje-li možnost dokoupit si k vybranému modelu grilu např. také rošt litinový, který je sice dražší, zato velmi dobře vede a udržuje teplotu. Nejméně kvalitní variantou jsou kovové rošty opatřené povrchovou úpravou v podobě niklu nebo ještě hůře chromu.

 

 

 

Teplotně izolovaná madla – to se týká zejména madla na víku. Navlékat si neustále rukavici, byť jen chcete pokrm zkontrolovat nebo upravit teplotu, není zrovna pohodlné.

 

 

 

 

Pojezdová kolečka – pokud budete gril po každém grilování přesouvat na skladovací místo, zajímejte se také o robustnost a velikost pojezdových koleček. Obzvláště důležité je to u grilů plynových převážených společně s bombou – jsou těžší a hůře se s nimi manipuluje, obzvláště nepotrpíte-li si na anglický trávník. Určitě také oceníte výškově nastavitelné nožičky k vyrovnání grilu na ne příliš rovném povrchu.

 

 

 

 

Příslušenství – nezapomeňte se zajímat o to, jaké příslušenství je dostupné pro ten který model grilu. Dobrý výrobce grilů nabízí ke svým modelům celou řadu volitelného příslušenství. Může se jednat o nejrůznější litinové mřížky a kontaktní desky, otočné rožně, pizza kámen, pánve a další vychytávky, díky kterým si nekoupíte jen gril, ale plnohodnotnou zahradní kuchyň. Prohlédněte si následující fotogalerii, abyste získali přehled o nejrůznějším možném příslušenství.

 

 

Pamatujte, že dobrý výběr grilu vám přinese více užitku a méně starostí.

 

Přečtěte si také články:

Plynový, uhelný nebo elektrický gril?

Grily Weber - když se spokojíte jen s tím nejlepším

Odeslat článek známému   Vytisknout